Ikdienas ārsta praksē bieži ir pacienti ar depresīvām sūdzībām un daudzveidīgiem klīniskiem simptomiem. Pēdējos gados ir radušās grūtības ārstēšanas taktikas izvēlē gan jaukto klīnisko stāvokļu pieauguma dēļ, gan tāpēc, ka pacienta vizīte pie speciālista ir pārāk novēlota. Šo iemeslu dēļ pagarinās atveseļošanās periods.
Kādai jābūt terapijai: mono- vai kombinētai, medikamentozai vai psihoterapijai? To noteiks rūpīga pacienta anamnēzes datu izpēte, slimības smaguma pakāpe un tās izpausmju daudzveidība, ārsta un pacienta kontakts, kā arī medikamentozas ārstēšanas izmaksas.
Lada Stoligvo – privātpraktizējoša psihiatre ar
Eiropas psihoterapeita sertifikātu,
Latvijas Psihodinamiskās Psihoterapijas
Biedrības Valdes Priekšsēdētāja
Raksts nopublicēts žurnālā Ģimenes ārsts 2/2003 ar nosaukumu „Vīriešu depresijas īpatnības ģimenes ārsta ikdienā”. Pārstrādāts 2009 gadā.
Depresīvais sindroms
Klasisks depresīvs sindroms ir sastopams samērā bieži, īpaši slimības sākuma posmā. Joprojām viena no nopietnākajām problēmām ir vēla slimības diagnosticēšana. Pacienti paši reti vēršas pēc palīdzības slimības sākum posmā, un ir tāda pacientu daļa, kura neapzināti vai pusapzināti desimulē slimību, meklējot "pieklājīgu" sava stāvokļa izskaidrojumu - sirds slimību utt. Šis fenomens vairāk raksturīgs vīriešiem nekā sievietēm.
Depresīvas sūdzības sastopamas pie sekojošām psihiskām slimībām:
Depresīvas sūdzības pie afektīviem traucējumiem – (garastāvokļa traucējumiem)
Depresīvas sūdzības pie šizofrēniska spektra psihiskiem traucējumiem
Depresīvas sūdzības pie organiskiem traucējumiem
Depresīvas sūdzības pie personības traucējumiem
Depresīvas sūdzības «Izdegšanas» sindroma gadījumā (adaptācijas traucējumu gadījumā)
Depresīvas sūdzības pie neirotiskiem, ar stresu saistītiem un somatoformiem traucējumiem
Zemāk aprakstīta depresijas triāde raksturīga depresijas slimībai. Bet katram nosauktam augstāk stāvoklim izņemot depresijas triādi piemīt vēl kādi, raksturīgi šim stāvoklim simptomi.
Galvenā depresijas triāde
1. Pazemināts garastāvoklis:
• nomākts, drūms, smags garastāvoklis
• disforisks garastāvoklis, kas raksturojas ar svārstībām, neapmierinātību, dusmu uzliesmojumiem
• nomāktība.
2. Motorā kavēšana:
• kustību, žestu, mīmikas, valodas gausums
• samazināts enerģijas un vispārējas aktivitātes potenciāls
• potences traucējumi.
3. Kognitīvo procesu gausums (kavēšana):
• pavājināta atmiņa, domu gausums
• traucētas vai samazinātas koncentrēšanās spējas un uzmanība
• samazinātas radošās spējas
• domāšanas traucējumi pēc depresīvā tipa – depresīvās pārvērtēšanas idejas.
Depresīvās pārvērtēšanas idejas:
• domas par savu vainu, mazvērtību, pašapsūdzības, grēcīguma, hiperbolizēta slimības apziņa
• bezcerība, perspektīvas zudums dzīvē, pesimistiska domāšana
• izmisums, bezpalīdzība, dzīves jēgas zudums
• pašnāvības plāni, nodomi
• pašnāvības mēģinājums - absolūtā indikācija hospitalizācijai!
Tipisks vīrietis, aprakstot savu stāvokli, vairāk sūdzēsies par problēmām ar domāšanas procesa gausumu, nekā stāstīs par garastāvokļa izmaiņām. Viņš būs noraizējies par enerģijas zudumu, nevēlēšanos kaut ko darīt, par nespēju kvalitatīvi izpildīt darba pienākumus. Bet tiešu jautājumu par garastāvokļa pārmaiņām viņš uzskata par nenopietnu, mazsvarīgu vai vispār ignorē. Īpaši svarīgi ir pacientam uzdot jautājumu, vai viņam nav zudusi dzīves jēga, vai nav bijušas domas par pašnāvību. Bieži tikai atbildes uz šiem, konkrētiem jautājumiem ārstam atklāj pacienta (īpaši vīrieša) depresijas dziļumu.
Suicidāla potenciāla novērtēšana
Katru depresīvu pacientu ir jāiztaujā, jautājumus uzdodot tiešā formā. Konstatējot pozitīvu atbildi uz jautājumu par pašnāvību domām, jāturpina uzdod precizējošus jautājumus. Ja pacientam ir pašnāvību plāns – viņam nepieciešama neatliekama stacionēšana psihiatriskajā slimnīcā. Viņa stāvoklis ir bīstams viņa dzīvībai! Uzdodot jautājumus par pašnāvību, nav iespējams to izprovocēt. Gluži otrādi, ar to uz laiku tiek noņemta spriedze, jo pašnāvību tēma pieder pie aizliegtām. Un ja cilvēks tomēr sāk par to runāt, to jāvērtē, ka pēdējo lūgumu pēc palīdzības.
Vai Jums kādreiz ir bijušas domas par dzīves bezjēdzību? Vai Jums kādreiz ir bijušas domas par pašnāvību?
Vai Jums ir ideja, kā to izdarīt?
Vai Jums bija/ir konkrēts plāns, kā to īstenot?
Cik pilnīgi šis plāns ir sagatavots izpildei?
Vai Jūs iedomājieties, kas tieši notiks pēc Jūsu nāves?
Jāprecizē, vai agrāk jau ir bijuši pašnāvības mēģinājumi, īpaši, ja tikusi novērota impulsīva, agresīva uzvedība.
Izteikti riska faktori:
- dati par iepriekšējām krīzes epizodēm, depresiju, pašnāvības mēģinājumiem
- alkohola lietošana
- bezmiegs tuvinieka zaudējums, īpaši, ja tas ir bijis vienīgais tuvais cilvēks
- sociālā atbalsta zaudējums
- smaga, nopietna somatiska slimība
- psihotisks stāvoklis ar dzirdes halucinācijām
- neslēpta vai slēpta ģimenes vēlme, lai cilvēks nomirtu
- narkomānija vai zāļu ļaunprātīga lietošana
- vientuļš vīrietis pēc 40 gadu vecuma.
Bez izteiktiem ir arī slēptie riska faktori:
- izteikti agresīva reakcija uz jautājumu par pašnāvības tēmu
- interese par nāves tēmu un iespējams materiāls vai morāls izdevīgums miršanas gadījumā
- interese par nesen mirušiem ļaudīm, bieža kapu apmeklēšana
- cilvēks sakārtojis visas savas lietas un darbus
- cilvēks negaidīti lūdz parūpēties par viņa tuviniekiem, mājokli vai dzīvniekiem
- cilvēks bez īpašas jēgas stāsta par iespējamu ilgstošu ceļojumu, taču agrāk neko tamlīdzīgu nav plānojis
- ja hroniski slims cilvēks vēl nesen bijis aktīvs un/vai bijis norūpējies, bet pēkšņi ir nomierinājies, lai gan situācija nav mainījusies
- cilvēks atkārtoti sapņo par nāvi vai smagu ievainojumu
- sajūta, ka cilvēkam ir tieksme uz pašnāvību.
Ja aprakstītu tipiska eiropas pašnāvnieka portretu, tas būtu vīrietis vecumā pēc 40 gadiem, pilsētnieks, ar sarautām ģimenes attiecībām, ar nedrošu darba vietu, tendenci alkoholizēties.
Latvijas suicidanta portrets tomēr atšķiras no tipiskā modeļa - mūsu suicidants var būt arī vīrietis, kurš formāli it kā nav vientuļš, bet praktiski tomēr tāds ir. 81% vīriešu dzīvo ģimenē, bet ģimene kā sistēma visticamāk nav spējīga sniegt atbalstu cilvēkam krīzes situācija. Tā ir nopietna sociāla problēma un tas ir ļoti draudošs, prognostiski nelabvēlīgs rādītājs.
Savlaicīga depresijas terapija ir svarīga ne tikai pacientiem, kas slimo ar depresiju pašlaik, bet arī ir nepieciešama, lai samazinātu depresijas risku nākamajā paaudzē.
Pieauguša cilvēka stereotipus par dzīvi mainīt ir ļoti grūti. Svarīgi izskaidrot jaunajai paaudzei, ka ir labi un dabiski runāt par savam jūtām, emocijām, iemācīties tās apzināties, saprast, ka tikai ļoti stiprs cilvēks var raudāt un runāt par pārdzīvojumiem - par 180 grādiem mainīt priekšstatu par to, kas ir pieejams un kas - ne.
Pusaudžu suicīda cēlonis visbiežāk ir nesapratne ģimenē - nespēja izrunāties ar tuviniekiem, nedaudz retāk - domstarpības ar vienaudžiem. Krīzes situācijā cilvēkam nepieciešams atbalsts, un balstīties mēs varam tikai un vienīgi uz kontaktiem ar citu cilvēku.
Potenciāls suicidants ir ambivalents. Viņš gan meklē palīdzību, bet tomēr atsakās no tās, kad to viņam piedāvā. Sākumā, kad depresijai vēl nav izteikts raksturs, cilvēks bieži vien neatzīst, ka ir slims un ir pārliecināts, ka pats tiks galā ar šīm garastāvokļa maiņas problēmām. Depresijas attīstības gaitā pievienojas depresīvi domāšanas traucējumi un cilvēks pesimistiski novērtē sevi un apkārtējo pasauli, un vairs netic, ka viņam iespējams palīdzēt.
Pastāv divi aizspriedumi: 1) "ja cilvēks runā par suicīdu, viņš to neizdarīs" un 2) "runājot par suicidālām idejām, iespējams tās izprovocēt".
Cilvēks ar pašnāvības ideju negrib dzīvot, bet parasti 70% gadījumu trīs mēnešu laikā pirms suicīda mēģinājuma apmeklē kādu ārstu-speciālistu, ģimenes ārstu vai psihologu. Tā izpaužas šī slimā cilvēka ambivalence. Pacients meklē palīdzību. Ļoti svarīgi šādu pacientu uzklausīt un būt gatavam runāt par tādu smagu tēmu kā pašnāvības ideja. Saruna par pašnāvības domām un iemesliem, kāpēc cilvēks negrib dzīvot, ne tikai neprovocē rīcību, bet mazina suicidanta trauksmes līmeni, dod iespēju nodibināt un veidot ar viņu kontaktu, lai šis pacients sajustu ārsta sapratni un atbalstu.
Mūsu valstī sadzīves kultūras radīts priekšstats ir, ka vīrietim jābūt stipram, ka "labi zēni neraud". Vīrietis ne tikai baidās vērsties pēc palīdzības, bet bieži vien pat neapzinās saikni starp savu pašsajūtu un pārdzīvojumiem. Izplatīts ir aizspriedums, ka "stiprs vīrietis, dzerot veču kompānijā, var atrisināt savas problēmas". Mūsu vīriešu alkoholizācija bieži ir sekundāra. Ar eiforizējošu alkohola efektu un "alkohola rituālu" cilvēki cenšas mazināt trauksmes līmeni. Pēc eiforizācijas seko alkohola un tā metabolītu izraisītā depresējošā efekta iedarbība uz CNS, kas vēl padziļina depresīvo bedri, paaugstina trauksmes līmeni un pastiprina tā saukto "apburto loku". Pasaules Veselības organizācijas speciālisti uzsver saistību starp alkohola lietošanas līmeni un suicīdu daudzumu.
Materiāli labi situētiem pacientiem parādījusies vēl viena bīstama problēma, kura vēl nesen nebija tik aktuāla - narkotikas, īpaši - stimulējošas darbības narkotiskas vielas. Tagad ir moderni lietot kokaīnu. Narkodīleri metodiski un ļoti pamatīgi apstrādā savus klientus, kuru starpā ir pacienti ar depresīvām sūdzībām. Narkodīleri garantē visus labumus - sākot no enerģijas pieplūduma veicināšanas un radošo spēju uzlabošanas, beidzot ar potences atjaunošanos. Diemžēl ārsts mūsu valstī pagaidām ikdienas praksē nav gatavs cīnīties ar tik labi organizētu narkotisko vielu izplatīšanas mārketingu un atpazīt starp respektabliem klientiem narkomānus.
Analizējot datus par vīriešu depresiju, īpaši pašnāvības gadījumus, var teikt, ka vīriešu uzvedība depresijas stāvoklī atšķiras no klasiskas depresijas ainas sievietēm. Vairums vīriešu, kas izdarījuši pašnāvību, pirms tam, apmeklējot ārstu, parasti minēja tikai somatiska rakstura sūdzības. Bieži vīriešu depresijai ir raksturīga somatiskā maska. Ļoti tipiski arī tas, ka šie pacienti paši pārtrauc terapiju vai kontaktu ar ārstu.
Nozīmējot tādam vīrietim terapiju, ārstam jāizvēlas drošu un efektīvu preparātu, kam ir maksimāli ātra iedarbība un minimālas blaknes. Pacients - vīrietis, īpaši, ja viņš ir sociāli aktīvs, salīdzinot ar sievieti, nav tik pacietīgs. Viņam biežāk ir hipohondriskas domas, tāpēc vajadzīga lielāka uzmanība un laiks, lai pierunātu viņu regulāri lietot ārsta ordinētās zāles. Ir pacientu grupa, kura baidās, ka kāds no kolēģiem vai radiniekiem ievēros, ka viņš lieto tabletes. Tāpēc bieži pacienti lūdz viņiem izrakstīt zāles, kuras tie var lietot tikai vienu reizi dienā, lai zāļu lietošana netraucētu vadīt automašīnu un neizraisītu atkarību. Šim prasībām atbilst jaunākās paaudzes antidepresantu grupa.
Maskētas depresijas varianti
Sirds-asinsvadu un elpošanas sistēmas traucējumi
- Atipiskas sāpes krūšu kurvī, subjektīva sirdsdarbības traucējumu sajūta
sirdsklauves, paātrināta sirdsdarbība paaugstināts asinsspiediens
- subjektīvs elpas trūkums, kas pie fiziskas slodzes nepalielinās sajūta, ka istabā trūkst gaisa, nespēja ieelpot
- pacienta pastiprināta uzmanība par savām fizioloģiskajām funkcijām
- pastiprināta vēlēšanās runāt par savu somatisko pašsajūtu
- pacients ir trauksmains, viņam ir izteiktas bailes nomirt - pat līdz panikas lēkmēm.
Gastroenteroloģiski traucējumi
- Apetītes traucējumi
- diskomforta sajūta vēderā
- sāpes pēc rakstura trulas, neizteiktas, var nebūt saistītas ar ēšanu
- nav garšas sajūtas
- obstipācija (aizcietājumi) vai caureja
- sāpes vēderā, slikta dūša, vemšana.
Neiroloģiski traucējumi
- Sajūtu traucējumi (tirpšanas, durstīšanas, karstuma vai aukstuma sajūtas)
- sajūtu un traucējumu lokalizācija neatbilst inervācijas zonām
- hroniskas sāpes, biežāk mugurkaula rajonā
- sāpes mazinās pie kustībām
- sāpēm ir dinamisks, "klejojošs" raksturs.
Galvassāpes
- Galvassāpes ir netipiskas, tām nav konkrētas lokalizācijas
- pacienti sāpes apraksta ļoti krāšņi
- galvassāpes bieži ir saistītas ar psiho-emocionālo slodzi
- miera stāvoklī var būt viļņveidīgi nesistemātiski galvas reiboņi.
Libido traucējumi vīriešiem.
Ar depresiju slimojošiem vīriešiem ir raksturīga bieži autodestruktīva (pašiznīcinoša), impulsīva, agresīva un vardarbīga uzvedība, var mainīties (psihopatizēties) raksturs. Personība regresē. Parādās agrāk neraksturīgi, arhaiska līmeņa aizsardzības mehānismi. Mazinās tolerance (izturība) pret frustrāciju (iegribu un vajadzību neapmierināšanu) un agresiju. Situāciju sarežģī fakts, ka lielāka daļa vīriešu neprot vārdos aprakstīt savas jūtas un tādā gadījumā tieši jautājumi par sajūtu sfēru var izsaukt dusmu lēkmi un kontakta pārtraukšanu.
Mēģinot reaģēt uz afektu, depresīvs vīrietis var pastiprināti aizrauties ar riskantiem sporta veidiem vai nemotivēti riskēt (ātra braukšana ar auto, azarta spēles utt.).
Latvijā vīrieši izdara pašnāvības aptuveni 4 reizes biežāk nekā sievietes. Mūsu valsts šajā pozīcijā nevis stāv uz demogrāfiskas "bedres" robežas, bet šī "bedre" jau ir klāt. Suicidālā riska grupa ir darbaspējīgie valsts iedzīvotāji reproduktīvā vecumā.
Analizējot situāciju Latvijā un starptautisko pieredzi redzams, ka suicīda problēmai nav tikai medicīnisks raksturs. Tā ir arī sociāla problēma. Bez sociālās palīdzības un atbalsta programmām ir grūti kardināli mainīt pašreizējo situāciju. Savlaicīga depresijas ārstēšana ir nepieciešama lai
- mazinātu konkrēta pacienta ciešanas
- ar kārtējās depresīvās epizodes padziļināšanos saistītos ārstēšanas izdevumus (medikamentu iegādi, slimības lapas apmaksu, u.c.)
- nākošās paaudzes saslimšanas risku,
- sekundāro alkoholismu,
- ar alkoholismu un autodestruktīvo darbību saistītu mirstību vardarbīgā nāvē.
Strādājot ar pacientu ir svarīgi definēt:
vai tā ir depresija un trauksme, kas saistīta ar ilgstošām sadzīves un darba problēmām, vai pacienta konfliktiem ar apkārtējiem cilvēkiem, vidi, pasauli -reaktīva trauksme
vai šis cilvēks lielāko dzīves daļu bijis viegli ievainojams, aizkaitināms un viņam ir raksturīga nedrošības sajūta, kuru viņš mēģina apslēpt pārmērīgi dzerot, smēķējot, rīkojoties autodestruktīvi vai neadekvāti cieši pieķeroties kādai citai personībai. Šajā gadījumā tā var būt vai nu personība ar robežstruktūru (neskatoties uz to, ka cilvēks var relatīvi labi funkcionēt sabiedrībā), vai arī psihotiska personība, kurai ir vēl dziļāki domāšanas, uztveres un rīcības traucējumi. Tādām personībām ir raksturīga bazālā trauksme.
"Izdegšanas" sindroms
Cik ilgi cilvēks var strādāt pastiprinātas emocionālas slodzes apstākļos, ir atkarīgs no konkrēta indivīda vecuma, veselības stāvokļa (bioloģiskā fona) un individuālās dzīves pieredzes. Liela nozīme ir tai sociālajai videi, kurā viņš dzīvo. Ja cilvēkam nav drošas aizmugures un vides, kur viņš var atslābināties, ja privātā dzīve ir nemierīga kā "rudens jūra", izdegšanas risks ir stipri lielāks nekā cilvēkam ar sakārtotu sociālo vidi un privātām attiecībām. Gadījumā, kad speciālists varam konstatēt, ka cilvēka stāvoklis pasliktinājās sakarā ar cilvēka reakciju uz konkrētiem apstākļiem, ārsts to definē, ka reaktīvu, jeb neirotisku. Bieži vien, ka klīniskā diagnoze, atkarībā no prevalējošām sūdzībām, būs noformulēta kāda no SSK-10 neirotiskām diagnozēm (piemēram, adaptācijas traucējumi, ģenerelizēta trauksme, somatoforma veģetatīva disfunkcija utt).
Izdegšanas sindroms – kas tas ir?
Par "izdegšanas" sindromu vairāk runā psihologi. Taču klīniski mēs konstatējam, ka tam, ko nesen sauca par pārgurumu, tagad nosaukums meklējams neirotiskā SSK-10 skalā, un cilvēkam steidzīgi ir nepieciešama palīdzība.
"Izdegšanas" sindroma izpausmes:
- nomāktība
- bezcerības sajūta
- pārāk liela pienākuma apziņa vai vēlme izvairīties no darba
- daļa indivīdu "ņem līdzi" darba problēmas uz mājām, tāpēc slikti guļ, un tas savukārt negatīvi ietekmē viņu noskaņojumu
- pasliktinās ģimenes un interpersonālās attiecības, tās kļūst galēji nepatīkamas un konfliktējošas. Šādā stāvoklī būdami, daži apsver domu aiziet no darba, jo savas aktivitātes uzskata par bezjēdzīgām pieaug pārdzīvojumu uzkrāšana sevī un apvaldīšana. Šajā posmā bieži pievienojas alkoholisms, pārmērīga smēķēšana un kafijas lietošana, farmakoloģisko līdzekļu izmantošana, dažādu medicīnisko pakalpojumu meklēšana, lai risinātu savas problēmas
- parādās trauksme vai nemiers, nespēks vai uzbudināmība, spontānas dusmu lēkmes un objektivitātes zudums, bezmiegs, ēstgribas traucējumi,
- pazemināts garastāvoklis, virkne somatisku sūdzību (visbiežāk spriedze galvā un visā ķermenī, reibonis, spiediens pakrūtē, sirdsklauves, elpas trūkums utt.).
Ja cilvēkam nav drošas aizmugures un vides, kur viņš var atslābināties, ja privātā dzīve ir nemierīga kā "rudens jūra", izdegšanas risks ir stipri lielāks nekā cilvēkam ar sakārtotu sociālo vidi un privātām attiecībām.
Psihoterapija nevar izmainīt organisma bioloģiskās norises, bet var palīdzēt pacientam saprast, kādi faktori viņam traucē pilnvērtīgi dzīvot, strādāt, sasniegt nospraustos mērķus. Bet, ja traucējumi jau ir izteikti, un parādījušies klīniskā līmeņa problēmas, kuras neļauj cilvēkam pilnvērtīgi dzīvot un strādāt, lai efektīvi pacientam palīdzētu, nepieciešama medikamentoza terapija kombinācijā ar psihoterapiju.
Jaunākie pētījumi pierāda glikokortikoīdu (hormoni, kuri pastiprināti izdalās intensīva stresa gadījumos) neirotoksicitāti (negatīva, toksiska ietekme uz smadzeņu šūnām), kura pie depresīvām saslimšanām izraisa progresējošo hipokampa atrofiju. Hipokampa bojājumi nav neatgriezeniski, jo neironu atrofija var būt reversīva. Young un līdzautori paziņoja, ka ārstēšana ar antidepresantiem var novērst stresa izraisītu atrofiju, stimulējot neiroģenēzi; tas ir viens no antidepresantu terapeitiskās iedarbības veidiem.
Kādi vēl var būt depresijas iemesli?
Organisku depresiju rada organiski galvas smadzeņu bojājumi un slimības, ko var konstatēt, veicot pacientam neiroloģiskus izmeklējumus, izmantojot galvas smadzeņu datortomogrāfiskos un magnētiskās rezonanses attēlus, elektroencefalogrāfiju utt. Organiska depresija norit uz psihoorganiska fona, kura būtiskākās pazīmes ir astēnija un pavājināta atmiņa.
Īpaša situācija var rasties, kad depresija ir šizofrēnijas sākuma izpausme. Antidepresanti, noņemot nomāktību un aktivizējot cilvēku arī aktivizē specifiskus domāšanas un uztveres traucējumus, kuri raksturīgi šizofrēnijas procesam, un var veicināt slimības saasināšanos vai izvērstas šizoafektīvas psihozes uzliesmojumu, kad depresīviem traucējumiem pievienojas murgi, halucinācijas, apjukums.
Pacientiem ar šizofrēniska spektra traucējumiem obligāti jāārstējas pie psihiatra!
Endogēnas depresijas epizode.
Endogēnai depresijai (melanholijai vai dziļai, „Lielai” depresijai) raksturīgas vairākas īpatnības, kas bieži vien ļauj šo depresijas tipu diagnosticēt un atšķirt no citiem depresijas tipiem:
- nomākts,
- drūms, smags garastāvoklis bez saprotama iemesla
- +/- nemiers,
- bažas,
- trauksme
- kognitīvo procesu gausums
- kustību, žestu, mīmikas, valodas gausums vismaz 2 nedēļas + citas depresijas pazīmes.
Depresija var sākties arī bez konkrēta iemesla (endogēna vai vitāla depresija). Pastāv uzskats, ka depresija saistīta ar iedzimtību, pārmaiņām dažādās neiromediatoru sistēmās, arī ar specifiskiem psihotraumējošiem faktoriem bērnībā. Šādai depresijai bieži piemīt sezonalitāte, un pacienti atzīmē, ka sliktāk jūtas rudenī un ziemā. Otra tipiska endogēnas depresijas pazīme ir t.s. diennakts garastāvokļa, pašsajūtas, apetītes un vispārējā tonusa svārstības, proti, pacients vissliktāk jūtas no rīta, bet labāk - vakarā.
Dziļa depresija nav klīniski viendabīgs process. Ļoti svarīgi ir noskaidrot pacienta sūdzības, kas parāda depresijas "paletes" nokrāsas.
Netipiskas depresijas ārstēšanas shēmu nosaka dominējošā simptomātika. Ja pacients cieš no depresijas ar trauksmi, uzmācīgām, histēriskām vai hipohondriskām idejām, vairāk piemērota ir kombinēta terapija: antidepresanti ar sedatīvu efektu + netipiski neiroleptiķi + trankvilizatori īslaicīgai lietošanai.
Arī endogēnas depresijas gadījumā tās sākumu var raksturot kādas citas slimības pazīmes. Tas nozīmē, ka pacients bieži nāk pie ārsta ar somatoformām sūdzībām - sāpēm vēderā, sliktu dūšu, caureju, aizcietējumiem, novājēšanu vai sāpēm krūtīs, paaugstinātu asinsspiedienu vai aukstuma un karstuma viļņiem – pēc būtības, tādam pacientam ir maskētas depresijas izpausmēs.
Pacientam veselības problēmas var radīt pārmērīga alkohola lietošana, ēstgribas vai dzimumtieksmes traucējumi u.c. Parasti pacienti savu nomāktību nepamana, reizēm to pat aktīvi noliedz. Vispārējo traucējumu ārstēšana šajā gadījumā tomēr neuzlabo pašsajūtu. Veselības stāvoklis uzlabojas, ja terapiju papildina ar antidepresantiem.
Depresijas ārstēšanu nosaka:
- pacienta depresijas epizodes smaguma pakāpe
- klīnikas daudzveidība vai tās atsevišķas izpausmes
- pacienta somatiskais stāvoklis, ķermeņa masa - ārstējot pacientu ar somatisku slimību, jāizvēlas drošu un efektīvu preparātu ar minimālu mijiedarbības risku
- iepriekšējās depresijas epizodes terapijas efektivitātes izvērtējums.
Šobrīd notiek zinātniski pētījumi, lai noskaidrotu depresijas neirobioloģiskos mehānismus. Depresijas patoģenēzi galvenokārt izskaidro ar serotonīnerģiskās un norepinefrīna sistēmas disfunkciju.
(Detalizētak depresijas patoģenēze aprakstīta rakstā „Psihoterapijas un farmakoterapijas apvienošanas iespējas depresijas un neirožu ārstēšanā” . Publicēts žurnālā „Psiholoģija mums” 2009/3 vai manā e-rakstā http://www.stoligvo.lv/Publikacijas/publikacijas.php?id=6097023471122788331 ).
Triciklisko antidepresantu (TCA) efektivitāte saistīta ar abām šīm sistēmām. Vairāk nekā 20 gadus ārsti lieto selektīvos serotonīna atpakaļsaistīšanās inhibitorus (SASI).Pēdējo desmit gadu sasniegumi jauno antidepresantu (selektīvi serotonīna un norepinefrīna atpakaļuzsūkšanas inhibitori) sintēzē dod labu efektu, jo dod iespēju ārstēt depresiju pavadošo neirohumorālo līdzsvara trūkumu.
Pēc klīniskā efekta antidepresanti ir stimulējoši, līdzsvarojoši un sedatīvi. Antidepresanta izvēle atkarīga no depresijas veida, zāļu mijiedarbības un CYP sistēmas noslogojuma, kā arī citām pacienta slimībām, to iespējamām komplikācijām un ārstēšanas izmaksām.
- Atkarībā no vēlamā efekta: stimulēt, līdzsvarot vai nomierināt pacientu, ārsts var izvēlēties attiecīgo preparātu. Pacientam ordinētā antidepresanta iedarbības efekts ir vērojams pēc 1 -2 nedēļām.
- Antidepresantu lietošanas pārtraukšanu, ja pacientam nav komplikāciju, jāveic pakāpeniski, samazinot devu un rēķinoties ar depresīvās simptomātikas atjaunošanās iespējām. Parasti dienas devu samazina par 1/4-1/3 un pacientu novēro 10-14 dienas. Ja šajā laikā nenotiek stāvokļa pasliktināšanas, devas samazināšanu līdzīga veida var turpināt.
Ļoti bieži tiek uzdots jautājums: "Cik ilgi jālieto antidepresantus?"
Kupējoša terapija - no terapijas uzsākšanas līdz depresīvo traucējumu pazušanai. Ilgums 6-12 nedēļas. Pēc tam nepieciešams ordinēt uzturošu terapiju, kuras ilgums atkarīgs no endoģēniem faktoriem: unipolāras depresijas norises gadījumā uzturošas terapijas ilgums ir 5-9 mēneši.
Profilakses terapija (vismaz 1 gadu), ja anamnēzē divas vai vairāk depresijas epizodes vismaz 2 gadus.
Hroniskas depresijas gadījumos var būt izskatīts jautājums par pastāvīgu uzturošu antidepresantu terapiju. Antidepresanti neizsauc atkarību, bet nodrošina smadzeņu šūnu pilnvērtīgu darbību un dod cilvēkam iespēju pilnvērtīgi dzīvot un strādāt, pasargājot viņu no invaliditātes un novēršot pašnāvības risku.
Literatūra:
1. Суицид. Хрестоматия посуицидологии. ALD publishers.Knee, 199621-37,59-68.
2. Latvijas Republikas medicīnas statistikas gadagrāmatas. 1997.-1999.
3. Ieskats psihisko traucējumu un slimību izplatībā Latvijā. 'Psihiatrijas centrs" 2000.
4. Unni Bille-Brahe Suicidai behaviour in Europe WHO 1998.6,11-14.
5. Airi Varnik.'Suicide in the Baltik countries and in the former republics of the URSS.* Stockholm 1997 34,50,109-110; 103-104; 97-99.
6. Нэнси Мак Вильяме «Психоаналитическая диагностика» Москва, «Класс» 1998 295-308.
7. Г.И.Каплан.Б.Дж.Сэдок «Клиническая психиатрия» Москва «Медицина» 1998 1 т. 319-323.
8. Х.Томэ, Х.Кэхеле «Современный психоанализ» Москва «Прогресс»-«Литера» 1 т. 74,91,2 т. 355,361,554, 600-603.
9. Prosser D., Johnson S. et al. Mental health, "burnout" and job satisfaction in a longitudinal study of mental health staff. Soc Psychiatr Epidemiol 1999 jun; 34 (6): 295-300.
10. Omarova S. "Cilvēks runā ar cilvēku. Saskarsmes psiholoģija" 1996. "Kamene", Rīga. 9-10.
11. Kulbergs J. "Dinamiskā psihiatrija", "Jumava", Rīga, 2001, 204-205.
12. Д. Хелл «Ландшафт депрессии, интегративный подход» Москва, Алетейа 1999.41-59,104-128,129-227.
13. Noha Sadek, MD; Charles В. Nemeroff,MD,Ph "Update on the Neurobiology of Depression" (Medical Education Collaborative 1800 Jackson Strreet, Suite 200 Golden, CO 80401) Medscape Psyhiatry and Mental Health Treatment Updates. 2000, 1-12.
14. "Kādu depresiju gadījumā ir efektīva inerpersonālō psihoterapija?" Thase ME, Buysse DJ, Frank E, et al. (Univ of Pittsburgh, Pα) Am J Psychiatry 154:502-509, 1997.
15. "Paātrināta efekta metodes dinamiskajā psihoterapijā." Fosha D, Slowiaczek ML (New York Univ) Am J Psychiatry 51:229-251, 1997.
16. "Remisijas, paasinājumu, atveseļošanās un rekurento periodu efektivitātes novērtējums testējot pacientus ar depresiju, kuri saņēma uzvedības un kognitivo terapiju."Piso LP, Thase ME, Howland В, et ai (Univ of Pittsburgh, Pα; Univ of Oregon, Eugene) J Affekt Disord 43,131-142, 1997.
17. "Ģenētisko faktoru ietekme uz dažiem dzīves notikumiem bērnībā."Thapar A, McGuffin P (Univ of Wales, Cardiff) Psychol Med 26:813-820, 1996
18. "Lielās depresijas diagnosticēšanas robežas: kritēriju novērtēšana pēc DSM-IV."Kendler KS, Gardner CO Jr(Virginia Commonwealth Univ, Richmond) Mα J Psychiatry 155:172-177, 1998.
19. "Afektīvo traucējumu funkcionālā neiroanatomija.* Soares JC, Mann JJ (Univ of Pittsburgh, Pα; Columbia Univ, New York) J Psychiatr Res 31:393-432, 1997.
20. "Hipokampa atrofija lielas rekurentas depresijas gadījumā" Sheline Yl, Wang PW, Gado MH, et al (Washington Univ, St Louis) Proc Natl Acad Sci USA 93:3908-3913, 1996.
21. "Practical psychotherary'Myron Weiner, Brunner end Masel, Pab.New York, 1986, 32-154.
22. "Дифференциальная терапия при депрессиях и коморбидной патологии» А.Б.Смулевич, НЦПЗ РАМН, Москва, Психиатрия и психофармакотерапия, Приложение №3,2001 г.
23. O.Fenichel "The psychoanalytic theory of neurosis" 1945.
24. "Report on workshop Suicide Prevention for countries in the Baltic Region Tallinn, Estonia, 25-27 August 1999" WHO Geneva 1999 11-12 Ipp.
25. Udrasa S. Garīgās veselības novērtēšana un depresija. Vadlīnijas ģimenes ārstiem. R., 2001; 8 - 13; 25. - 27. Ipp.
26. Andrēziņa R. Mūsu antidepresantu salīdzinošā klīniskā analīze. Publiska lekcija 2002. gada 17. oktobrī.
27. Tērauds E., Andrēziņa R., Kupča B. Depresijas norise un ārstēšana. Vadlīnijas. 2002; 14. - 28. Ipp.
Abonēt:
Ziņas komentāri (Atom)
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru